Answer:
Possible options:
A. 38
B. 40
C. 42
D. There is no arbitrage opportunity.
Answer is B
Explanation:
With the given data, the no-arbitrage futures price should be; 800e(0.025-0.03)*0.50 =798−Since the market price of the futures contract is lower than this price there is an arbitrage opportunity. The futures−contract could be purchased and the index sold.−
Arbitrage profit is 798 - 758 = 40
Rick gave his son $100 to buy food and drinks. His son returned with $25.50 in change. Therefore the amount spent was
$100 - $25.50 = $74.50.
Let
x = number of hot dogs bought (at $3.50 per hot dog).
y = number of milk shakes bought (at $8 per milk shake).
There were 8 orders of soda at $5 per soda.
The total order is $74.50, therefore
3.50x + 8y + 8*5 = 74.50
Simplify to obtain
8y = 74.5 - 3.5x
y = 4.3125 - 0.4375x
We must have whole numbers (integers) for x and y.
Create a table that varies x from 0 to 8, and look for y to be an integer, as shown below.
x y
--- -------
0 4.3125
1 3.8750
2 3.4375
3 3
4 2.5625
5 2.1250
6 1.6875
7 1.2500
8 0.8125
Because we cannot have fractional values for either x or y, the solution is x=3, y=3
Answer:
3 hot dogs, 3 milk shakes, and 8 sodas.
Answer:
Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in the future Sammy needs to use a program and design the ad using density independent pixels. This will allow the design to correctly scale up and down by adding the correct ration or pixels needed so that the image is always as clear as originally intended. This will prevent such scenarios as this one.
Answer:
Bubba’s annual total revenue is c. $20,000
Explanation:
Revenue is the total amount that comes from sales, regardless of cost.
Bubba catches 4,000 pounds and sell them for $5 per pound, so the total amount (revenue) he receives from selling them is 4,000 * 5 = $20,000
Note: The information about the $3 cost is not necessary to calculate revenue