answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
1 year ago
7

Assuming that Novartis AG (NVS) has a book value of $5.55, based upon the average price - to - book ratio for its competitors, N

ovartis' stock price is closest to: $13.00 $39.70 $21.50 $44.35
Business
1 answer:
astraxan [27]1 year ago
3 0

Answer:

The correct option : D)

<u> $ 44.35 </u>

Explanation:

Price Earning ( P/E) Ratio is computed as : Market Price of the Stock / Earnings per Share (EPS) or

Market price of the stock = P/E Ratio x EPS

Market price of Novartis share = 13.24 x $ 3.35 = $ 44.35

Price to Book ( P / B) :

Go to the balance sheet of the company. Find out the book value of stockholders' equity. Divide the value by the number of common shares outstanding. That would give you the book value of each common share. Divide the market price of the stock by its book value. This is the P/B ratio.

You might be interested in
Ethical behavior is a subset of which skillset?
Anna71 [15]

Answer:

C). Professional Conduct

Explanation:

Ethical behavior is characterized as the obedience of moral principles like fairness, honesty, and equity. Such behavior recognizes the individual diversity and offers equal rights and respect to the dignity and integrity of every individual. It is one of <u><em>the significant aspects of 'professional conduct' which promotes professionalism, healthy work relationships, mutual understanding, and maximize the output</em></u>. Thus, <u>option C</u> is the correct answer.

7 0
1 year ago
Neon is an energy drink manufacturer. The marketing strategies of Neon are focused on males who are in the age group of 16 to 25
juin [17]
They’re focusing on the energetic drink called “ Neon Bolt”
5 0
1 year ago
Devin is a landscaper who needs to prepare different types of grass seed for his customers' yards. Bluegrass seed costs \$2.00$2
KiRa [710]

Answer:

7 pounds

Explanation:

Let us assume the x for the 1 pound of bluegrass seed  and y for the pound of drought resistant seed

Now the first equation would be

x + y = 25    ............................ (i)

we can write

y = 25 - x

Now the second equation would be

2x + 3y = 68  .............................. (ii)

Now put  y value in the equation 2

So

2x + 3(25 - x) = 68

2x + 75 - 3x = 68

x= 7

Therefore the bluegrass seed is 7

Now for drought-resistant it would be

7 + y = 25

y = 18

8 0
1 year ago
Information collected from online databases is an example of ________ data. A) observationalB) experimentalC) primaryD) secondar
ikadub [295]

Answer:

The correct answer is letter "D": secondary.

Explanation:

Secondary data is the information gathered by other individuals or organizations and is used as a reference in studies or researches. This type of data is typically easy and cheap to obtain because does not imply establishing a team to collect the information needed and can be found in accessible places such as libraries or even on the internet.

8 0
2 years ago
Placker Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours.
riadik2000 [5.3K]

Answer:

Total cost= $3,595

Explanation:

Giving the following information:

Estimated fixed overehad= $155,000

Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour

Estimated machine-hours= 50,000

Job A881:

Total machine-hours 100

Direct materials $645

Direct labor cost $2,300

First, we need to calculate the predetermined overhead rate:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4

Estimated manufacturing overhead rate= $6.5

Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead

Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)

Total cost= $3,595

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Michelle has the following monthly expenses 490 dollars in rent $300 in groceries $90 in movies $69 in clothes $130 cellphone $9
    6·1 answer
  • A mass transit authority charges bus fares of $1.25 during morning rush hours but only $1.00 during late morning non-rush hours.
    5·1 answer
  • Oliver owns Wifit, an unincorporated sports store. In 2019, Wifit earned $100,000 before Oliver drew out a salary of $60,000.
    9·1 answer
  • Nate Pride spent five years in an accounting educational program and successfully completed a rigorous accounting examination fi
    7·1 answer
  • Janet bought a share of stock for​ $47.50 that paid a dividend of​ $.72 and sold one year later for​ $51.38. What was her dollar
    6·1 answer
  • Fatima is struggling in her job and is experiencing increased dissatisfaction. She related to you that her manager has been unfa
    7·1 answer
  • James Brolen is a man of many talents and abilities. After six months in business, however, things aren't going well, and Brolen
    6·2 answers
  • Mama Fran's Bakery makes a variety of home-style cookies for upscale restaurants in the Atlanta metropolitan area. The company's
    6·1 answer
  • Early in 20x3, Shifter, Inc. wrote put options for 1,000 shares of its common stock. Purchasers of the options can sell Shifter
    7·1 answer
  • Question 7
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!