answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
1 year ago
15

Refer to the table below. what is the cumulative budgeted cost at the end of week 6? amounts are in thousands of dollars.

Business
1 answer:
12345 [234]1 year ago
4 0
The cumulative budgeted cost at the end of week 6 is $100,000. The answer in this question whose are amounts are in thousand of dollars is $100,000. So, the cumulative budgeted cost at the end of the week 6 is $100,000.Cumulative budgeted cost or acronym of CBC is the amount that is budgeted in order to accomplish the work that was scheduled.
You might be interested in
Randy Guerrero wants to buy a home in Atherton, California, where the price of an average house is over $1 million. He is saving
andreyandreev [35.5K]

Answer:

a. self management

Explanation:

Self management -

It is the method by which the human being , manage his or her work , task , goal and expenses , in order to complete the activity on time , is referred to as self management .

This process enables to accomplish the goal with proper strategy and plan .

Hence , from the question,  

Randy collects amount for his new home by saving from his income , showing the method of self management.

5 0
1 year ago
Hardwoods, a timber supplying company, contracted with a furniture manufacturer, taylor furniture. hardwoods owned a large plot
charle [14.2K]
A. Instead of a tornado’s striking Hardwoods’ land, the state in which Hardwoods operates passes a law making it illegal for any lumber
<span>companies to cut down trees for the purposes of selling their wood. This environmental measure causes Hardwoods to go out of business.</span>
6 0
2 years ago
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
STU Corporation has $3 million in earnings on $20 million in sales and has 1 million shares outstanding. Earnings per share of c
Vesna [10]

Answer:

$36

Explanation:

Computation for comparable firm 1

Price earning = Share price / Earning per share

= $50 / 5 = $10

Computation for comparable firm 2

Price earning = Share price / Earning per share

= $28 / 2 = $14

Average price earning = (Price earning of firm 1 + Price earning of firm 2) / 2

= ($10 + $14) / 2

= $12

Computation of stock price For STU

Stock price = Average price earning × Earning per share of STU

STU = 12 × ($3 million / $1 million) = $36

5 0
1 year ago
Sam is getting his bachelor's degree. During some of his course work, he honed his research skills and learned to
AleksandrR [38]

The correct answer is Journalism

Explanation:

Journalism is one of the careers that most require the use of communicative and research skills. This is because journalists are expected to gather information about important local, national and global events, which requires the use of research skills, and later they are expected to communicate the information precisely, concisely, and confidently, which requires the use of communicative skills. In this context, the career Sam is preparing for is journalism because this is the only one from the options that would require Sam to research and then communicate information confidently.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • College football attendance, especially student attendance, has been on the decline. In 2016, home attendance at major college f
    6·1 answer
  • The price of Shoes in Japan is Yen 1000. When exchange rate is Yen=$1/100, the Quantity of Imports of Shoes from Japan is 150000
    13·1 answer
  • Lithium, Inc. is considering two mutually exclusive projecLithium, Inc. is considering two mutually exclusive projects, A and B.
    12·1 answer
  • North Carolina produces sweet potatoes in its rich soil, but does not have the climate to grow oranges well. It is correct to sa
    15·1 answer
  • Attorneys Arianna and Alexander share an office that has a sign reading: "A &amp; A, a law firm." Their billing invoices have bo
    10·1 answer
  • An organizational decision maker assesses conditions of certainty, uncertainty, and risk during the process of a. determining th
    6·1 answer
  • Martha makes a living working four different jobs. In the morning she walks dogs for four neighbors on her block, then she picks
    5·1 answer
  • Consider the following vignette. Aboard the cruise ship Royal Majesty, a breakfast diner complains to the waiter that the meal i
    6·1 answer
  • Coercive power is the Multiple Choice power exercised by use of fear of punishment for errors of omission or commission by emplo
    15·2 answers
  • The Alpine House, Inc., is a large retailer of snow skis. The company assembled the information shown below for the quarter ende
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!