answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
2 years ago
6

The Digby company will continue to train their existing workforce at their current level to help reduce turnover and improve pro

ductivity next year. Employee training costs have increased to $30 per hour. How much would their training costs per employee be to the nearest dollar

Business
2 answers:
horrorfan [7]2 years ago
6 0

Answer:

$1200

Explanation:

The training cost per hour is $30 and if we see below in the Human Resources Summary, we can see that Digby Training Hours are 40 Hours.

This implies that:

Total Training Cost = 40 Hours * $30 per hour = $1200

uranmaximum [27]2 years ago
3 0

Answer:

$1,200

Explanation:

Data provided

Number of training hours = 40

Per unit cost = $30 per hour

According to the given situation, the computation of training costs per employee is shown below:-

Total cost = Number of hours × Per unit cost

= 40 × $30

= $1,200

Therefore for computing the training costs per employee we simply applied the above formula.

You might be interested in
Cattle House Steaks, an Alabama company, enters into a contract over the phone with Beef Packing Inc., an out-of-state corporati
Anton [14]

Answer:

A. under the minimum contracts test.

Explanation:

Minimum contract test is a procedure that a court could do in order to determine a jurisdiction for a certain case. This most likely done when one of the party resided in a different state.

In Most business transactions, minimum contracts tend to favor  the sellers/producers' state as the main jurisdiction. (In this case, Alabama)

This happen because one producer can to sell their products to customers nationwide.  This made the producers became a potential target of lawsuits from people in different states. Since It is almost impossible for that one company to cater to the law of different state, the company's location tend to be favored as the jurisdiction.

8 0
2 years ago
Diet Coke is a close substitute for Diet Pepsi. When Coca-Cola introduced Diet Coke in 1982, the price elasticity of demand for
lions [1.4K]

Answer:

The elasticity of Diet Pepsi rose, and its ability to raise revenues through price increases fell.

Explanation:

When a good has very close substitutes, like Diet Pepsi does with respect to Diet Coke, said good has a elastic price elasticity of demand, because the quantity demanded of it falls proportionally more than an increase in price since consumers turn to the substitute good when said good becomes more expensive.

If the price of Diet Pepsi rises, people can simply buy Diet Coke, potentially reducing revenue for Pepsi even more, despite the price increases.

3 0
2 years ago
a sole proprietor with a tentative loss may deduct which of the following for qualified business use of home expenses?
Elza [17]

Complete Question:

A sole proprietor with a tentative loss may deduct which of the following for qualified business use of home expenses?

a. depreciation

b. mortgage interest

c. rent

d. Utilities

Answer:

b. mortgage interest

Explanation:

The sole proprietor with a tentative loss may deduct expenses for mortgage interest, mortgage insurance premiums, and real estate taxes under the normal rules.   The sole proprietor is not allowed to deduct other expenses that are normally tax-exempt expenses, including depreciation, rent, and utilities.  The amount to be deducted for mortgage interest should not exceed the percentage for business use.

3 0
2 years ago
A sale transaction on rental property closes on December 10th. The landlord received the December rent of $4,400 on December 1.
viva [34]

Answer:

$2,933.40

Explanation:

For computing the owed amount, first we have to compute the daily rate per day which is shown below:

= Rent received ÷ number of days in a month

= $4,400 ÷ 30 days

= 146.67 per day

We know that the number of days in a month is 30 days and the landlord received a rent on December 10, so the remaining days would be 20 days ( 30 days - 10 days of march month)

Now the owed amount would be

= Remaining days × per day rate

= 20 days × 146.67

= $2,933.40

7 0
2 years ago
Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new mod
lys-0071 [83]

Answer:

$126

Explanation:

We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.

Selling price per unit                                        $260

Less

estimated return (260x30%) =                    ($78)

Labor costs                                                    ($32)

Overhead costs                                            ($24)

Material                                                              $126      

Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126

               

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Edison sold his land with an easement appurtenant for a road. the deed to the buyer contained an adequate description of the lan
    10·1 answer
  • Here is a quote from the article: "instead, these nonemployed workers tend to be those who have been left behind by the economic
    11·1 answer
  • Which technique helps you become more resourceful? A. looking at current trends B. looking for perfect solutions C. thinking lik
    14·2 answers
  • Channing Corporation makes two products (A1 and B2) that require direct materials, direct labor, and overhead. The following dat
    10·1 answer
  • In a mortgage loan, the borrower always creates two documents: a note and a mortgage. Which of the following pieces of informati
    8·1 answer
  • Given a normal market demand curve for airline travel, if airline pilots get a raise in pay, then there is a/an? (1 points)
    11·1 answer
  • A factory pays its employees on Wednesdays, and on Thursdays, employee productivity seems to be a little slow. The productivity
    8·1 answer
  • SBD Phone Company sells its waterproof phone case for $114 per unit. Fixed costs total $222,000, and variable costs are $34 per
    6·1 answer
  • Allison's is expected to have annual free cash flow of $62,000, $65,400, and $68,900 for the next three years, respectively. Aft
    12·1 answer
  • To _____ an activity means to shorten the time it will take. A. smash B. fund C. crash D. aggregate E. matrix
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!