Answer:
<u>D) Compared the hours she spent with her dog to her goal of 2 hours a day of "dogtime"</u>
Explanation:
Remember, Sue wants to in the end determine whether performance met standards for the strategic objective of better work life.
Work life here includes the hours one spents in his or her job, therefore she should compare the hours she spent with her dog to her goal of 2 hours a day of "dogtime".
Answer:
E) brainstorming.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in this situation Zach is using the technique of brainstorming. This term refers to a group creativity technique in which members of the organization come together and spontaneously contribute any and all ideas they may have towards solving a specific problem that the organization is facing.
Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.