Answer:
DeShawn not take offer engine detailing service
Explanation:
given data
cost = $40
charges = $75
total price = $90
additional charges = $20
to find out
Should DeShawn continue offer
solution
we know here De shawn marginal benefit is
marginal benefit = total price - charges
marginal benefit = 90 - 75
marginal benefit = $15
and
we have given additional charges is $20
so
we see marginal cost here less than the marginal revenue
so DeShawn not take offer engine detailing service
Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
Answer:
4.95%
Explanation:
For computing the yield to maturity when expressed in real terms, first we have to find out the yield to maturity by applying the RATE formula that is shown in the attachment
Given that,
Present value = $989.40
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 7% ÷ 2 = $35
NPER = 10 years × 2 = 20 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after solving this, the yield to maturity is 7.15%
Now in real terms, it would be
= 7.15% - 2.2%
= 4.95%
Answer:
Parker Lane Cafe's quick ratio is b. 4: 1
Explanation:
The quick ratio is a liquidity ratio that indicates a company's ability to pay its current liabilities when they come due without needing to sell its inventory or get additional financing. The quick ratio is calculated by the following formula:
Quick ratio = (Cash & equivalents + Short Term investments + Accounts receivable)/Current Liabilities
Parker Lane Cafe has $160,000 in cash and $40,000 in accounts receivable. The company also has $40,000 in accounts payable, and $10,000 in other current liabilities
Total Current Liabilities of the company = $40,000 + $10,000 = $50,000
Quick ratio = ($160,000 + $40,000)/$50,000 = $200,000/$50,000 = 4:1