Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
A budget line is a graphical representation which shows the combination of two goods that are to be purchased by the consumer with his available income. A budget line also known as the budget constraint.
The budget line is represented by the following equation:
Suppose that there are two goods: A and B.
(Price of good A × Quantity of good A) + (Price of good B × Quantity of good B) = Income of the consumer
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.
Answer:
Standard deviation = 47.69% (Approx)
Explanation:
Given:
Portfolio of Apple stock w1 = 25% = 0.25
Portfolio of Tesla stock w2 = 75% = 0.75
Standard deviation return Apple σ1 = 35% = 0.35
Standard deviation return Tesla σ2 = 60% = 0.60
Correlation coefficient ρ12 = 0.22
Find:
Standard deviation
Computation:
Standard deviation = √w1²σ1² + w2²σ2² + 2w1σ1w2σ2ρ12
Standard deviation = 0.4769
Standard deviation = 47.69% (Approx)
ANSWER: The correct answer is IT project manager.
Explanation:
Job description of a Project manager is to lead the team work,implement the plans and fulfill the targets. It is the most challenging yet important job to do. They manage the risk related to the project. Here Emma is supervising and leading the team with updated technology so that the budget can be maintain and the targets can be reach on time.