Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900
Answer:
b. 1 and 3.
Explanation:
The investors are of two types either they are risk averse or risk seekers. Risk averse are those who are not willing to take risks for their investments. They accept lower returns but they are not ready to take more risks than their appetite. Risk seekers are those who demand more risk for more returns. The risks level is so high that even their whole investments can go away but they take this risk to achieve high extra ordinary returns.
I’m pretty sure the answer is the 3rd one
Answer:
Total production requirements for 3 months = 665720 units
Explanation:
The opening inventory in July should have been 200000 * 0.8 = 160000 units
However there is a shortage of 10000 units as opening inventory is 150000 units.
- July sales are expected to be 200000 units.
- August sales will be = 200000 * 105% = 210000 units
- September Sales will be = 210000 * 105% = 220500 units
- October Sales will be = 220500 * 105% = 231525 units
The production requirement is to produce enough to match this month's sale along with 80% of next months sale.
The production requirement for 3 months ending 30 september will be,
- July = (200000-150000) + 0.8 * 210000 = 218000 units
- August = 210000 * 0.2 + 220500 * 0.8 = 218400 units
- September = 220500 * 0.2 + 231525 * 0.8 = 229320 units
Total production requirements for 3 months = 218000 + 218400 + 229320 = 665720 units