Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million
I found the same question but it had choices. The choices were:
a) retail bank
b) commercial bank
c) savings and loans
d) credit union
The type of banking institution that is most suitable for Daryl is CREDIT UNION.
Credit Union is defined as a member-owned financial cooperative. They offer banking services but these are offered to their members. They grant loans and interest paid on those loans are also given to member-owners as dividends.
Daryl will not only earn interest from his checking and savings accounts, he will also earn dividends. Any bank fees issued by the cooperative will be returned to them in the form of dividends.
Answer:
D) prime rate plus 4 percent
Explanation:
<em>Zebra Productions</em> will now be qualified as a sub-prime customer as it has been slow making payments to its bank. This has made its credit rating and quality lower. The lower credit rated customers are charged <em>sub-prime lending </em>rates which is charging interest rates higher than the prime lending rate ( lower interest rate for good credit rating customers). This is due to the fact that the bank is taking <em>higher risk</em> on the borrower's account and thereby should get <em>higher return</em> for taking higher risk.
Thus, <em>option no. D) prime rate plus 4 percent </em>would be charged to Zebra Productions.
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.
Answer: $112000
Explanation:
First, we calculate the book value in year 7 which will be:
= Depreciation × Balance life
= $400,000 × 3/10
= $120,000
Then, the cash flow as a result of the transaction will be:
= Asset sale - (Asset - Book value) × Tax rate
= 110000 - [(110000 - 120000) × 20%]
= 110000 - (-2000)
= 110000 + 2000
= 112000