Answer:
3N + 25M + P ≤ 45
Explanation:
Let the number of Newspaper Stories taken=N
Newspaper stories take 3 hours to write.
Total Hour spent on Newspaper Stories=3N
Let the number of Magazine Articles taken =M
Magazine articles take much longer to write 25 hours per article.
Total Hour spent in Magazine Articles=25M
Let the number of Proofreading jobs taken =P
Proofreading pays for every 1 hour
Total Hour spent in Proofreading jobs=P
Since both newspaper stories and magazine articles must be completed in the week they are started.
The writer doesn't want to work more than 45 hours per week. So his total hour in a week is less than or equal to 45.
The Constraint that limits the amount of time the writer will work in a week is given as:
3N + 25M + P ≤ 45
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>
By definition, a mortgage is loan that is used to purchase a property. The financial institutions can are designed to offer low interest rates on residential mortgages are commercial banks and loan associations. They often lead against the one-to-four family mortgages.
Answer:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Explanation:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Assume;
Number of filed their taxes = 100
Total number of people = 1,000
% people filed taxes = [100/1000]100
% people filed taxes = 10%