Answer:
correct option is c.4%
Explanation:
given data
maturity value = $1,000
nominal rate of return r = 10 percent = 5 % semi annually = 0.05
mature time t = 5 years = 10 semi annually
current market value = $768
solution
we apply here present value formula that is
present value = coupon rate × maturity value ×
+
..............1
put here value and we get
$768 = coupon rate × $1000 ×
×
solve it we get
coupon rate = 1.99549 % Semi-annual
so here annual coupon interest rate is = 2 × 1.99549 %
annual coupon interest rate is 3.99 = 4%
so correct option is c.4%
Answer:
The correct answer is D: All of these should be considered.
Explanation:
The following is a list of things to be considered in a multinational capital budgeting:
- Exchange rate fluctuations. Different scenarios should be considered together with their probability of occurrence.
- Inflation
- Financing arrangement
- Blocked funds
- Uncertain salvage value
- Impact of project on prevailing cash flows
- Host government incentives
Cheers!
Answer: C. a repayment plan.
Energy should file a petition in bankruptcy for relief through a repayment plan.
Explanation: Bankruptcy is a legal process through which people or other entities who cannot repay debts to creditors may seek relief from some or all of their debts. In most jurisdictions, bankruptcy is imposed by a court order, often initiated by the debtor.
A repayment plan is a way to pay back a loan over an extended period of time, generally by making fixed monthly payments. Repayment plans operate differently depending on the loan type.
Answer and Explanation:
Julie will have to pay for each month she is unable to file her return. She will be subjected to failure to file if she fails to file her tax return on the last date of the due date or extension date given to her. After that she will have to pay penalty. The penalty would increase with further delay.
Answer:
The minimum price will be $[($300/50) + x] per bottle or $(6 + x) per bottle with x is the total variable cost plus avoidable fixed costs ( fixed costs besides special labeling and delivery which will not incur if these special wine bottles not produced) it takes Pedro to produce one bottle of special wine for Lori.
Explanation:
To not lose money in this case, Pedro has to charge a minimum price per bottle that equals to the sum of: 1. fixed cost incurred in special labeling and delivery process allocated to one bottle ( as stated in the Answer is $300/50 = $6), 2. other avoidable fixed costs ( fixed costs which will not incur if these 50 special wine bottles not produced) allocated to one bottle of special wines besides the fixed cost stated in (1), 3. variable costs incurred to the production of one bottle of special wine.