Answer: is there supposed to be a picture for it?
The sample size of the confidence interval test of a proportion is considered appropriately large if np and n(1 - p) > 5.
<span>Given that Arthur is conducting a study on the preferred study options of students from East County College and that 25% of those surveyed preferred studying abroad. Thus, p = 25% = 0.25 and 1 - 0.25 = 0.75
np = 32(0.25) = 8
n(1 - p) = 32(0.75) = 24
Thus, the sample size is appropriately large.
The margin of error is given by:
</span>

<span>
The </span>

for 95% confidence interval is 1.96
Thus, the margin of error is given by:

Therefore, the statement that holds true is "a<span>s the sample size is appropriately large, the margin of error is ±0.15".</span>
Answer:
Median = 36
Step-by-step explanation:
To calculate the median number of miles Jenna cycled, we must first rearrange the numbers. The rearranged numbers are:
28, 31, 36, 36, 42, 48, 52
The middle number is 36
The median it therefore = 36
8.64 - 3.15 = $5.49 if this is what you are asking