I believe the answer is 3/8. The whole portion of employees, which is translated as 8/8 is deducted by 5/8, which is the population of male employees.
Using the sine rule:
40/sin(90) = 28/sin(x)
These are two fractions that are equal so we can cross multiply to get:
40 x sin(x) = 28 x sin(90)
Rearranging:
sin(x) = (28 x sin(90))/40
Take inverse sine to find x (the angle)
x = sin^-1(28 x sin(90))/40)
X = 44.4° to 1dp
Lmk if anything’s unclear.
The answer is <span>amplitude = 2 feet; period = 24 hours; midline: y = 3
x1 - the lowest point
x2 - the highest point
x1 = 1 ft
x2 = 5 ft
t1 = 0
t2 = 24
The amplitude is: (x2 - x1)/2 = (5 - 1)/2 = 4/2 = 2 ft
The period is: t2 - t1 = 24 - 0 = 24 h
The midline is: (x1 + x2)/2 = (5 + 1)/2 = 6/2 = 3 ft</span>
It would either be 3.55x+73.31 or 73.31+3.55x