Answer:
I) 32.5
ii) 100.1
Step-by-step explanation:
I) 1056.25 = √1056.25
= 32.5
ii) 10020.01= √10020.01
=100.1
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
The fourth one because to know if it is a function or not it has to pass the vertical line test the first one when you draw a vertical line some of the lines repeats so does the second and third but the last one when you draw a vertical line it doesn't repeat s that means its a function
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)