Answer:
Option B,793,750 is the correct option
Explanation:
October November December
Production(210,000,175,000,110,000)*5 1,050,000 875,000 550,000
Opening inventory - (218,750) (137,500)
Closing inventory(25% of next production) 218,750 137,500 -
November purchases of raw material 793,750
October closing inventory =25%*875,000
November closing inventory=25%**550,000
= 137,500.00
The quantity of raw materials to be purchased in November is 793,750
The rationale is that opening inventory of raw materials is already in stock hence should be deducted from planned production volume