Answer:
65.3 cm
Step-by-step explanation:
The law of sines can be used for this.
g/sin(G) = f/sin(F)
g = (37 cm)sin(124°)/sin(28°) ≈ 65.3 cm . . . . multiply by sin(G)
The length of g is about 65.3 cm.
Answer:
They are perpendicular lines
Step-by-step explanation:
If one line has slope -8 and the other one has slope 1/8, they must be perpendicular to each other because the condition for perpendicular lines is that the slope of one must be the "opposite of the reciprocal of the slope of the original line."
the opposite of -8 is 8 , and the reciprocal of this is 1/8
We have to find the" ratio of the area of sector ABC to the area of sector DBE".
Now,
the general formula for the area of sector is
Area of sector= 1/2 r²θ
where r is the radius and θ is the central angle in radian.
180°= π rad
1° = π/180 rad
For sector ABC, area= 1/2 (2r)²(β°)
= 1/2 *4r²*(π/180 β)
= 2r²(π/180 β)
For sector DBE, area= 1/2 (r)²(3β°)
= 1/2 *r²*3(π/180 β)
= 3/2 r²(π/180 β)
Now ratio,
Area of sector ABC/Area of sector DBE =
= 4/3
Answer:
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas
Step-by-step explanation:
La expresión esquemática de la pregunta se puede ver en la imagen adjunta a continuación :
Del siguiente diagrama;
Usando la sine regla:


a sin 79 = 6 sin 63


a = 5.446 millas
la distancia del punto de observación A al incendio = 5.5 millas (a la décima más cercana)


b sin 79 = 6 sin 38


b = 3.7635 millas
la distancia del punto de observación B al incendio = 3.8 millas (a la décima más cercana)
Answer:
11 adult tickets
Step-by-step explanation:
I guess you want the number of adult tickets sold.
That is 20% of 55
= 0.20*55
= 11 (answer)