Answer:
C
Step-by-step explanation:
Gross taxable Income = $ 1,166
Rate of Income tax = 30%
Amount of income tax = 30 % of 1,166
= 
=$339.6
≅$340
If a random sample of 20 persons weighed 3,460, the sample mean x-bar would be 3460/20 = 173 pounds.
The z-score for 173 pounds is given by:

Referring to a standard normal distribution table, and using z = 0.66, we find:

Therefore

The answer is: 0.2546