Answer:
21 savae just relased an album
Step-by-step explanation:
So get off math a listen 2 it make me brainly daddy
Recall that:
sin(A + B) = sinAcosB + cosAsinB
Therefore:
sin11°cos19° + cos11°sin19° = sin(11° + 19°)
= sin30° = 0.5
I hope this explains it.
Answer:
150 oz.
Step-by-step explanation:
There are already 150 ounces of alloy of nickel.
Of this 150 oz, 70% is pure i.e. nickel content = 150(0.7) = 105 oz
Now available is
Nickel Other metals
105 45
Let x oz of pure nickel is added.
Then new alloy will have 105+x oz nickel in total of 150+x oz.
Percentage pure = 
Simplify to get

Hence answer is 150 oz should be added.