A chemical property refers to that which cannot be physically determined. From the choices given above, the chemical property of one of the student's materials is the reactivity of the copper strip. Thus, the answer to this item is letter B.
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Answer:
C3H8 + 5O2 ====> 3CO2 + 4H20
The answer is (3) An electron in the third shell has more energy than an electron in the second shell. The energy of electron will increase when number of shell increase.
The patient should be given 285.71 ml.
1000 ml contains 70 gr glucose.
x contains 20 gr glucose.
x=1000*20/70