The answer is he had 177.35 more in credits then in debits
Answer:
Interest rate of 11.84% is required to earn desired amount of $45,000 per year from an Investment of $380,000.
Explanation:
Amount of Investment = P = $380,000
Desired Return per month = A = $45,000
Number of Years = n = 10 years
Interest rate = ?
Use following formula to calculate Interest rate:
A = P x Interest rate
$45,000 = $380,000 x r
r = $45,000 / $380,000
r = 0.1184 = 11.84%
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
1. Accounts receivable A/c Dr $160
To Sales discounts forfeited $160
(Being sales discount is recorded)
The computation of the sales discount is shown below:
= (Sales value - payment made) × discount rate
= ($40,000 - $24,000) × 1%
= $160
2. Cash A/c Dr $16,000
To Accounts receivable A/c $16,000
(Being cash is received)
Answer:
An app on their phone if I had a guess. Or, they didn't use a smart device and they did those things.