answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
belka [17]
1 year ago
9

7. The ruler below has eleven marks and can be used to measure lengths

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]1 year ago
4 0

Answer:

use 6cm twice and that adds up to 12cm .six is the minimal possible number

You might be interested in
A case of Scout cookies has 10 cartons. A carton has 12 boxes. The amount you earn on a whole case is 10(12x) dollars.
Katen [24]

Simplified expression: 120x dollars

Step-by-step explanation:

Given,

Number of cartons in case of Scout cookies = 10 cartons

Number of boxes in carton of Scout cookies = 12 boxes

Amount earned on whole case = 10(12x)  dollars

To simplify the expression, we will multiply 10 by 12x

Amount earned on whole case = 120x dollars

Simplified expression: 120x dollars

Keywords: multiplication, variable

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/10480770
  • brainly.com/question/10546617

#LearnwithBrainly

8 0
1 year ago
On Friday, Kelsey went to a local carnival. She bought a pretzel for $5 and played three games. On Saturday, Kelsey went back to
lara31 [8.8K]
Set the question up as an equation, where x is equal to the cost of a game
FRIDAY: 5+3x
SATURDAY: 3+5x

∴ 5+3x=3+5x
   2=2x
   x=1
Therefore the cost of 1 game is $1

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the following quotient? 9+√2/4-√7<br><br> Please Help!! thank you.
Naddika [18.5K]

Answer:

svehe3vsjhe3v

Step-by-step explanation:

euhbhdvgrvdg

3 0
2 years ago
Lydia runs an experiment to determine if a coin is fair by counting the number of times a coin lands heads up. The table shows h
kakasveta [241]

Answer: b

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
If quadrilateral PQRS is a rectangle, then which of the following is true?
brilliants [131]

∠STP ≅ ∠QTR is the True statement ⇒ answer C

Step-by-step explanation:

In any rectangle

1. Each two opposite sides are equal and parallel

2. The measure of its vertex angles is 90°

3. The two diagonals are equal

Now lets find the true statements

∵ PQRS is a rectangle

∴ PS = QR ⇒ opposite sides

∴ PQ = SR ⇒ opposite sides

∴ PR = QS ⇒ diagonals

A.  ∠PSQ ≅ ∠QSR

∵ The diagonals of the rectangle do not bisect the vertex angles

∴ AQ does not bisect angle S

∴  m∠PSQ ≠ m∠QSR

∴  ∠PSQ not congruent ∠QSR

∠PSQ ≅ ∠QSR ⇒ False

B. segment SR ≅ segment RQ

∵ SR and RQ are two adjacent sides

∵ The adjacent side in the rectangle not equal

∴ SR ≠ QR

∴ segment SR not congruent to segment RQ

segment SR ≅ segment RQ ⇒ False

C. ∠STP ≅ ∠QTR

∵ PR intersects QS at point T

∴ m∠STP = m∠QTR ⇒ vertically opposite angles

∴ ∠STP ≅ ∠QTR

∠STP ≅ ∠QTR ⇒ True

D. segment PS ≅ segment PR

∵ PS is a side in the rectangle

∵ PR is a diagonal in the rectangle

∵ The side of the rectangle not equal the diagonal of the rectangle

∴ PS ≠ PR

∴ segment PS not congruent to segment PR

segment PS ≅ segment PR ⇒ False

∠STP ≅ ∠QTR is the True statement

Learn more:

You can learn more about rectangle in brainly.com/question/6594923

#LearnwithBrainly

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.09g/mL to lbs/gal <br><br> Please show how to solve it too
    5·2 answers
  • An office uses 478 lb of paper in one week. The paper comes in packages that hold 18 lb of paper each.
    8·2 answers
  • The cost of soup, s, varies directly with the number of cans, c. When c is 4, the cost is $3. Which graph represents the cost of
    8·2 answers
  • What additional information is needed to prove that triangles are congruent by the SAS Postulate?
    14·2 answers
  • Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    9·2 answers
  • In the formula, C = (F - 32) * 5/9, the letter "F" is known as which of the following?
    12·1 answer
  • The Whitt Window Company, a company with only three employees, makes two different kinds of hand-crafted windows: a wood-framed
    14·1 answer
  • Students at a middle school were surveyed on how they get to school. Out of 230 students, 10% said they ride their bikes to scho
    15·2 answers
  • Rita makes and sells necklaces. The materials to make each necklace cost $2.75. Last week she made 8 necklaces and wants to make
    15·1 answer
  • Please help solve this using L.C.M and explain the steps plz ty.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!