Answer:
March 31, 202x, payroll tax expenses
Dr FICA tax (OASDI) expense 961
Dr FICA tax (Medicare) expense 224.75
Dr FUTA tax expense 93
Dr SUTA tax expense 837
Cr FICA tax (OASDI) payable 961
Cr FICA tax (Medicare) payable 224.75
Cr FUTA tax payable 93
Cr SUTA tax payable 837
Explanation:
Since we are calculating only payroll taxes, the wages expense is not included in this journal entry.
total payroll for the 10 employees = 10 x $1,550 = $15,500
each employee has accumulated earnings of $1,550 x 3 = $4,650
Connie's next step should be
Not - go back and revisit her plan objectives
Maybe - Conduct primary research and analyze Fred's current customers.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
It is very essential for an entrepreneur who decides to start a new business to have a business plan that helps him in setting up the businesses in the right track and usage of funds in an effective manner. A business plan acts as a blue print of a new business and the objectives and resource utilization.
In the scenario give, Fred decides to start a new boutique and has conducted researches geographic locations and the type of boutiques supported by the demography. She must not then go back and review her plan objectives as she has decided to start it with a good plan and she may conduct a primary research about the current customers of him.
Answer:
Dr Cash Account and Cr Capital Account
Explanation:
Initial investment of $10,000 is the capital injected by the owner of the business. This inflow will be credited as an equity capital of the company while the cash balance will be debited as it represent a cash inflow to the business.
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846