Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
A is not Managerial accounting the correct answer is Financial accounting
Answer:
C. Separating Management from Ownership
Explanation:
What is Agency
The agency refers to contractural, quasi-contractual and non-contractual fiduciary relationships which represents two to three parties. The first is a person called the agent, the second is the principal and the final is a third party. Agency authorizes an agent to act on behalf of the principal and create binding relatinships with a third party.
Agency Conflict
Agency conflict represents a conflict of interest which is unavoidable in an agency relationship where one party is to act in the best interest of the other party. Specifically, in the business or corporate settings, the agency conflict arises when there is a conflict of interest between an organisation's management and the owners of the organisation.
The challenge is that management who is the agent is expected at all times to make decisions that will constantly maximize the wealth of the owners and at times, these decisions would conflict with management's ability to maximize its own wealth
Therefore, once the management of an organisation is separated from ownership especially in a Management/ shareholders relationship, an agency conflict could arise.
Answer:
Loan percentage = 33.33%
Amount spend on food = 7200
Explanation:
Monica's salary is 45000
Amount spend on loan is 15000
The percentage of amount spend on rent
=15000/45000 x100
=0.33333 x 100
=33.33 %
Amount spend on loan = 15,000
The remaining amount = 45,000 - 15,000
=30,000
24% of 30,000 is spent on food
Actual amount = 24/100 x 30,000
=0.24 x 30,000
=7200
Amount spent on food = 7200
Explanation:
The journal entry to record the uncollectible is shown below:
On December 31
Bad debt expense $800
To Allowance for doubtful debts $800
(Being the bad debt expense is recorded)
The computation is shown below:
= Sales × estimated percentage - credit balance of doubtful accounts
= $280,000 × 0.5% - $600
= $1,400 - $600
= $800