Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
$24,199.02
Explanation:
corporation's ordinary income = $105,000
tax brackets taxable income tax rate taxed due
$0 - $50,000 $50,000 15% $7,500.00
$50,001 - $75,000 $24,999 25% $6,249.75
$75,001 - $100,000 $24,999 34% $8,499.66
$100,001 - $105,000 $4,999 39% $1,949.61
total taxes due $24,199.02
Answer:
John
Explanation:
Neil will have the following amount after ten years.
Simple interest is calculated using the formula,
I= p x r x t
where I= interest, P= principal amount, r = interest rate, t is time
for Neil interest will be= $15,000 x 3/100 x 10
=$15,000 x 0.03 x 10
=$4500
Neil will have principal + interest amount
=$4,500 + $15,000
=$19,500
John invested in a compound interest account.
The amount after ten years will be
The formula for compound interest is
FV = PV × (1+r)^n
where FV = Future Value
PV = Present Value
r = annual interest rate
n = number of periods
After ten years, John will have
Fv= $15,000 x (1 + 3/100)^10
Fv= $15,000 x (1.03)^10
FV =$15,000 x 1.34391
Fv = $15,158.75
John will be able to clear his mortgage.
Answer:
What is the best way to get his service to his target customers?
Explanation:
A wage is a monetary compensation paid to a worker or an employee for the work done or service provide. In a firm or a factory there are two types of labor namely direct labor and indirect labor. Direct labor are the workers on the production line whose efforts directly produce what the company manufactures while indirect labor are all the other workers such as the watchman or security guard. In this case, the wages of a timekeeper would be classified as indirect labor.