Answer:
The correct answer is: price elasticity of supply and demand.
Explanation:
The government introduces a $4 per unit tax on the supply of automobile tires. The tax is imposed on the suppliers. The effect of the imposition of tax will remain the same whether the incidence falls on the buyer or seller. The imposition of tax will lead to an increase in the price of the commodity.
The burden shared by the buyers and sellers depends on the elasticity of demand and supply. If demand is more elastic than the supply, the supplier will bear the greater burden and vice versa.
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
$93,940.85
Explanation:
Adjusted present value is the sum of net present value of after tax cash flow and net present value of tax shield.
First compute after tax cash flow:
Cash inflow = $478,000
Cash cost = 68% of $478,000 = $325,040
Pre-tax profit = 478,000 - 325,040 = $152,960
Tax = 34 %
After tax cash flow = 152,960 (1 - 0.34) = $100,953.60
Net present value of after tax cash flow = 
= 
= $25,940.85
Present value of tax shield = Amount of debt × tax rate
= 200,000 × 0.34
= $68,000
Adjusted present value = 28,940.85 + 68,000
= $93,940.85
Answer:
Food-service management
Explanation:
The International Council On Hotel, Restaurant & Institutional Education (I-CHRIE) was founded in 1946 as a non-profit organization for schools offering programs in hotel and restaurant management, food service management and culinary arts.
Hence, Lionel haven joined the International Council on Hotel, Restaurant and Institutional Education for career guidance is aspiring for a profession in hospitality or food-service management.
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1