Answer:
20%
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.
IRR can be calculated using a financial calculator:
Cash flow for year zero =-302,820
Cash flow each year from year one to seven = 84,000
IRR = 20%
To find the IRR using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.
I hope my answer helps you
Answer:
-11.8%
Explanation:
the key to answer this question is to remember that valuation of a bond depends basically of calculating the present value of a series of cash flows, so let´s think about a bond as if you were a lender so you will get interest by the money you lend (coupon) and at the end of n years you will get back the money you lend at the beginnin (principal), so applying math we have the bond value given by:

so in this particular case that one year later there are 29 years to maturity so we have:


so as we have a higher rate the investment has the next return:


A computerized inventory system that simulates needed materials requirements for the finished a product, and then compares production needs to available inventory balances to determine when orders should be placed is the ________.
<span>materials requirement planning system</span>
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725