Answer:
Required rate of return = 6.5%
Explanation:
<em>According to the dividend valuation, the value of a stock is the present value of expected future dividends discounted at the required rate of return.</em>
<em>The model can me modified to determined the cost of equity having flotation cost as follows:</em>
Cost of equity = D(1+r )/P(1-f) + g
d- dividend, p- price of stock , f - flotation cost , - g- growth rate
D-1.50 , p - 45.00 f- 5% g- 3%
Applying this to the question;
cost of equity - 1.50/45.00×(1-0.05) + 0.03
= 6.5%
Required rate of return = 6.5%