answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
1 year ago
6

A product is currently made in a process-focused shop, where fixed costs are $9,000 per year and variable costs are $50 per unit

. The firm is considering a fundamental shift in process, to repetitive manufacturing. The new process would have fixed costs of $90,000, and variable costs of $5. The cross over is at 1800 units annually. for volumes over 1800, the process focus is cheaper.
Business
1 answer:
Ilya [14]1 year ago
4 0

Answer:

The cross over is at 1800 units annually. for volumes over 1800, the process focus is cheaper.

Explanation:

The crossover is at 1800 units annually.

For volumes under 1800, the process focus is cheaper and lesser; for volumes that are over 1800 units, the repetitive manufacturing focus is cheaper and lesser

Fixed cost ÷ variable cost

$90000÷50 =$1800

$9,000÷5=$1800

You might be interested in
Your uncle will sell you his bicycle shop for $170,000, with "seller financing," at a 6.0% nominal annual rate. The terms of the
olga_2 [115]

Answer:

The equal monthly payment is $3,068.20  

Explanation:

The equally monthly payments can be computed using the pmt formula in excel.

=pmt(rate,nper,pv,fv)

rate is the monthly nominal rate of 6%/12=0.5%

nper is the number of monthly payments required which is 4*12=48

pv is the current value of the bicycle of $170,000

fv is the worth balance of the financing arrangement at the end of fourth year that should be paid once ,$50,000 balloon payment

=pmt(0.5%,48,-170000,50000)

=$3,068.20  

Note that the interest is one month interest rate as the payment is expected monthly.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are true about cost behavior within a particular relevant range? (Check all that apply.) Fixed costs per
lisov135 [29]

Answer:

Variable costs per unit increase as a company produces more units of production.Total fixed cost is constant over all units of production.

Explanation:

there is positive relation between variable cost and production, increase in production will increase the cost and vise visa.

there is inverse relation between fix cost and production higher the production lower the fix cost will be apportioned per unit but the total cost will remain the same

Example :

                              Case-1              Case-2

Production            50000              100000

V.Cost 100 p.u          100                  100

Fix Cost                  100000            100000

total cost

Variable cost        5000000          10000000

Fix Cost                  100000             100000

variable cost is increasing due to increase in production in both cases fix cost will remain the same because no matter how many products company produce fix will remain the same.

8 0
1 year ago
Marco traveled across three states to shop at Tiffany's to buy his girlfriend, Jana, a present. This is the only Tiffany's store
postnew [5]

Answer:

Exclusive

Hope this helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Wholesome Wheat Bakery buys $10.00 worth of flour from Mikes’ Mill and uses the flour to make bread. Wholesome Wheat sells the b
MakcuM [25]

Answer:

c. GDP increases by $22.00.

Explanation:

The GDP is the sum of all final goods and services produced in an economy within a given period.

GDP = Consumption spending + Investment + Government Spending + Net Export

Only final goods and services are included in the calculation of GDP.

The wheat purchased by Wholesome Wheat Bakery is an intermediate good whuch is still used in the production of bread. Therefore, it isn't included in the calculation of GDP.

Bread is a final good and it's included in the GDP. Therefore, GDP increases by $22.

I hope my answer helps you.

8 0
1 year ago
Ryan always skims through his lesson before a test. What is he doing by skimming?
Mars2501 [29]
D. Reading everything very quickly
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Venus wholesale co. started carrying a new product in december. purchases and sales of this product during the month were:
    13·1 answer
  • San Francisco Corporation uses two materials in the production of its product. The materials, X and Y, have the following standa
    15·1 answer
  • How does efficient frontier analysis (EFA) differ from other forms of complex risk assessment techniques? What limitations might
    14·1 answer
  • Rayya Co. purchases a machine for $105,000 on January 1, 2019. Straight-line depreciation is taken each year for four years assu
    15·1 answer
  • Ray works as an accountant for a non-profit organization. Ray got his current position after volunteering at a few of the non-pr
    10·1 answer
  • The task of securing all necessary personnel, space, and financing; supervising all production and promotion efforts; fielding a
    8·1 answer
  • Your company relocated you from the United States to their United Kingdom office in London. You brought your personal computer w
    15·1 answer
  • Wayman Corporation reports the following amounts in its December 31, 2021, income statement.
    11·1 answer
  • Christie temporarily lends her car to her friend, Matt. Subsequently, Matt is involved in an accident while driving Christie’s c
    14·1 answer
  • The Lumbar Chair Company manufacturers a standard recliner. During February, the firm's Assembly Department started production o
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!