Answer: $0 equipment, $20,000 land, $30,000 inventory, $90,000 partnership interest.
Explanation: The asset basis in the partnership between Xena and Xavier is the same same their basis. In the scenario above, Xena's basis is the same as Xena's partnership basis in asset.
Xena's asset basis include;
Cash = $20,000
Land basis = $40,000
Inventory basis = $30,000
Equipment basis = $0
Therefore Xena's basis in the partnership interest :
$(20,000 + 40,000 + 30,000 + 0) = $90,000
Answer: $67,600 and $2600
Explanation:
Total unit = 13,000
Defective unit cost = $5.20
Resale price = $3.00
Reworked = $5.00
Full price = $8.20
Opportunity cost
= Full price - replacement unit
= 8.20 - 5.20
= 3.00
= . Cost of reselling
= 13,000 × 3.00
= $39,000
1. Cost of defective units
= 13,000 × 5.20
= $67,600
2. Cost of reworked
= $5.00 × 13,000
= $65,000
3. Full price
= 13,000 × $8.20
= $106,600
B. Incremental income of selling the unit as scrap and reworked
Scarp = $67, 600
Reworked = $(106600 -39, 000- 65,000)
= $2600
Answer: $93,000
Explanation:
Flare Co. manufactures textiles. As such the direct labour should be those directly involved in the Manufacturing of these textiles and all others will be considered Indirect Labour.
Looming refers to the weaving of fabric meaning therefore that it is directly related to the Manufacturing of textiles.
Factory Foremen only supervise the activities of the factory and so are not directly involved and Machine Mechanics ensure that machines are running smoothly and so are not directly involved either.
Indirect labor for 2016 is therefore,
= Factory Foremen + Machine Mechanics
= 54,000+ 39,000
= $93,000
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24