Answer:
$90,000
Explanation:
Inspection hours (h) = 10,000 hours per year
Total salaries (S) = $60,000
Cost of supplies (c) = $3 per inspection hour
Since there is no need for any inspection activity, all of the inspection costs qualify as nonvalue-added cost.

The nonvalue-added cost of inspection per year is $90,000
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
36.) A
37.) not sure but maybe D
40.) A
Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000