Answer and Explanation:
Let us assume the following things
x = dogwood inventory percentage
and, (50,000 - x) = red maple tree inventory percentage
And, the amount of profit is
= $50,000 × 0.20
= $10,000
Now the equation would be
0.28x + 0.18 × ($50,000 - x) = $10,000
0.28x + $9,000 - 0.18x = $10,000
0.10x = 1,000
x = 10,000 = dogwood
So, the red maple would be
= 50,000 - 10,000
= 40,000
Answer:
6.212%
Explanation:
Data given in the question
One year treasury bond yield = 4%
Two year treasury bond yield = 5.10%
Maturity risk premium for treasury bond is zero
So, the expected one year treasury bond expected one year from now is
Let us assume the expected one year treasury bond be X
(1 + One year treasury bond yield) × (1 + X) = (1 + Two year treasury bond yield)^number of years
(1.04) × (1 + X) = (1.051)^2
So, (1+X) = 1.06212
So, X = 6.212%
Answer:
Product Owner
Explanation:
A product owner is an intermediary between the development team and the users . It evaluates a project from the perspective of a customer by finding out what features of a product will satisfy their needs and and works with the development team in realizing it . It acts to represents the interest of the customers by ensuring that the efforts of the development team focused on developing a project that will fulfill the business objective of the project