Answer:
combined degree: 3,5385
Explanation:
degree of operating leverage:

contribution: Q (sales - variable cost)
150,000 x (30 - 7) = 150,000 x 23 = <u>3,450,000</u>
EBT = contribution - fixed cost - interest expense
3,450,000 - 2,050,000 - 425,000 = <u>975,000</u>


combined degree: 3,5385
Answer:
Earnings Per share = $0.83
Diluted Earnings per share = $0.71
Explanation:
Basic Earnings per share is how much each common stock share earns in profits and Diluted Earnings includes the options and bonds in its calculations for outstanding shares
formulas
Earnings Per share = (net income - Preferred stock dividends)/ outstanding number of shares
= $150/180
= $0.83
Diluted Earnings per share = (net income - Preferred stock dividends)/ outstanding number of shares
= $150/210
= $0.71
Outstanding number of shares in millions
opening 200
minus treasury stock - 24
issued stock 4
Basic outstanding shares = 180 shares
plus share Options 30
Diluted shares 210
<span>100 observations needed for desired accuracy and confidence.
The formula for the confidence of a sampling is:
ME = z*d/sqrt(n)
where
ME = Margin of error
z = z score for desired level of confidence
d = standard deviation
n = number of samples
The z score desired is calculated as follows. If you want a 95% confidence, you calculate 1 - 0.95 = 0.05, then you divide the result by 2, getting 0.025, and finally you use a standard normal table to get the z score for the desired probability. So for this problem of 95.44% we get
(1 - 0.9544)/2 = 0.0456/2 = 0.0228
Looking up a standard normal table, the value of 0.0228 is found to have a z-score of 2.0, a.k.a. 2 standard deviations from the normal.
So let's substitute the known values into the formula and solve for n.
ME = z*d/sqrt(n)
1 = 2*5/sqrt(n)
sqrt(n) = 2*5
sqrt(n) = 10
n = 100
So the owner needs at least 100 samples to be 95.44% certain that his measurement error is within 1 second of the correct time.</span>
Answer:
This question is incomplete, the options are missing. The options are the following:
a) Conventional distribution channel
b) Corporate VMS
c) Contractual VMS
d) Administered VMS
e) Horizontal marketing system
And the correct answer is the option E: Horizontal marketing system.
Explanation:
To begin with, the concept known as <em>"Horizontal Marketing System"</em> refers to the a type of distribution channel used by the companies with the purpose of establishing their products in certain places in order to get closer to the consumers. Moreover, this type of strategy of marketing involves the participation of two or more companies who belong to the same level of organizations with the main intention of working together in order to get better benefits from their interactions.