Answer:
Step-by-step explanation:
a)/Let x represent the amount of money earned by the World Issues club for all their fundraising activities this year.
Let y represent the revenue generated for the foundation.
b) The World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation. Therefore, an equation that will determine the amount of money the foundation will receive is
60/100 × x = y
0.6x = y
10=2x+3,50 |-3,50
6,50=2x |:2
3,25=x
10=2x+7 |-7
3=2x |:2
1,5=x
You didnt say how many bakery she wants to buy, so i did one inequality for 1 bakery anderen for the maximum of 2.
Answer: The margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Sample size = 400
Mean = $357.75
Standard deviation = $37.89
At 95% confidence level, z = 1.96
We first find the margin of error.
Margin of error is given by

95% confidence interval would be

Hence, the margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.