Answer:
a. What is the PI if the discount rate is 20%?
profitability index = present value of cash flows / initial outlay
PI = $9,137.41 / $5,000 = 1.83
b. What is the NPV if the discount rate is 20%?
NPV = -$5,000 + $9,137.41 = $4,137.41
c. What is the IRR if the discount rate is 20%?
the discount rate is irrelevant when you are calculating the IRR, since the IRR is the discussion rte at which the NPV = $0
IRR = 55.23%
Explanation:
Initial Outlay -$5,000
Year 1 $3,000
Year 2 $3,500
Year 3 $3,200
Year 4 $2,800
Year 5 $2,500.
Answer:
Explanation:
The computation is shown below:
The free cash flow is
= Expected net operating profit after taxes - net capital expenditure - net operating working capital
= $2,400 million - $360 million - $45 million
= $1,995 million
Now the total firm value is
= Free cash flow ÷ (cost of capital - growth rate)
= $1,995 million ÷ (11.70% - 3.90% )
= $1,995 million ÷ 7.8%
= $25,576.92 million
Now the intrinsic value of equity is
= Total firm value - outstanding debt - preferred stock
= $25,576.92 million - $11,510 million - $6,394 million
= $7,672.92 million
And, the intrinsic value per share
= $7,672.92 million ÷ 675 million shares
= $11.37 per share
Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit
Who can message them and who can friend request them.
Answer:
$18.4 million
Explanation:
The computation of the net cash flows from financing activities is shown below:
Cash flows from financing activities
Issuance of the common stock $38.8 million
Less: Purchase of treasury stock -$20.4 million
Net cash flows provided from financing activities $18.4 million
The positive sign represents the inflow of cash and the negative sign shows the outflow of cash and the same is shown above