answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
2 years ago
8

Find the sum (3.2+4x)+(18.25+6x)=

Mathematics
2 answers:
tatiyna2 years ago
8 0

Answer:    -2.145

Step-by-step explanation:

(3.2+4x)+(18.25+6x)=

Simplifying

(3.2 + 4x) + (18.25 + 6x) = 0

Remove parenthesis around (3.2 + 4x)

3.2 + 4x + (18.25 + 6x) = 0

Remove parenthesis around (18.25 + 6x)

3.2 + 4x + 18.25 + 6x = 0

Reorder the terms:

3.2 + 18.25 + 4x + 6x = 0

Combine like terms: 3.2 + 18.25 = 21.45

21.45 + 4x + 6x = 0

Combine like terms: 4x + 6x = 10x

21.45 + 10x = 0

Solving

21.45 + 10x = 0

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-21.45' to each side of the equation.

21.45 + -21.45 + 10x = 0 + -21.45

Combine like terms: 21.45 + -21.45 = 0

0 + 10x = 0 + -21.45

10x = 0 + -21.45

Combine like terms: 0 + -21.45 = -21.45

10x = -21.45

Divide each side by '10'.

x = -2.145

Simplifying

x = -2.145

IRINA_888 [86]2 years ago
4 0

≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡⊕

Answer:

10x  +  21.45

Step-by-step explanation:

<em>Let's simplify step-by-step.</em>

3.2 + 4x + 18.25 + 6x

<em>Combine Like Terms: </em>

= 3.2 + 4x + 18.25 + 6x

= (4x + 6x) + (3.2 + 18.25)

= 10x + 21.45

≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡⊕

<em>Hope I helped!!!</em>

<em>~Nuha </em>

<em>    <3</em>

You might be interested in
Mr. Smith has a maximum of $50 to spend at a museum. A ticket to the museum costs $7. He can spend p dollars to buy other things
Oksanka [162]

Answer:

50-7=43

Step-by-step explanation:

the guy has $50. He spent $7. Which is $43. So he has $43

6 0
2 years ago
What is the greatest integer value of y for which 5y - 20 &lt; 0?
Anna [14]
5y - 20 < 0...add 20 to both sides
5y < 20...divide both sides by 5
y < 20/5
y < 4 (this states that y is less then 4)

Therefore, the greatest integer that y could be is 3 (because integers cannot be fractions, they have to be whole numbers)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kina is cleaning the tiles inside her pool today. The pool was 4/7 full of water at the
baherus [9]

Answer:

1)2/7

2) 500

3) 1,000

hope you like this answer

stay at home stay safe

keep rocking

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Two terms of an arithmetic sequence are $a_{12}=70$a12​=70​ and A sub 30 is equal to 124$a_{30}=124$a30​=124​ . Write an explici
Yanka [14]

Answer:

<h2>Tn = 34+3n</h2>

Step-by-step explanation:

The formula for finding the nth term of an arithmetic sequence is expressed as shown;

Tn = a+(n-1)d

a is the first term of the sequence

n is the number of terms

d is the common difference

If T₁₂ = 70 and T₃₀ = 124

T₁₂  = a+(12-1)d = 70

T₁₂  = a+11d = 70... (1)

Similarly;

T₃₀ = a + (30-1)d = 124

T₃₀ = a +29d = 124...(2)

Solving equation 1 and 2 simultaneously to get a and d.

Subtracting 2 from 1 we have;

29d - 11d = 124-70

18d = 54

d = 54/18

d = 3

Substituting d = 3 into equation 1 to get a we have;

a + 11(3) = 70

a + 33 = 70

a = 70-33

a = 37

The explicit rule for the nth term of the sequence can be gotten by substituting the value of a and d into the formula Tn = a+(n-1)d

Tn = 37+(n-1)*3

Tn = 37+3n-3

Tn = 34+3n

5 0
2 years ago
Store A charges $1,200 for repairs with a 6 percent sales tax. Store B charges $1,350 with a 7 percent sales tax. Explain how yo
Lilit [14]

Answer:

The total repair cost for each store is the cost of repairs added to the sales tax. The amount of money saved will be the difference between the two total costs.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Last week, you spoke with 800 customers in 40 hours."
    8·1 answer
  • WHEN GIVEN A RAW SCORE, EXPLAIN HOW TO USE THE NORMAL CURVE TO COMPARE THAT SCORE TO THE POPULATION. WHAT IS A Z-SCORE?
    10·1 answer
  • A rectangular field is enclosed by 360 feet of fencing. What is the length, in feet, of the field if it’s length is 6 feet more
    7·1 answer
  • For a week Raymond is paid at the rate of x dollars per hour for the first 40 hours he works and y dollars per hour for the hour
    11·1 answer
  • A store sells both cold and hot beverages. Cold beverages, c, cost $1.50, while hot beverages, h, cost $2.00. On Saturday, drink
    10·2 answers
  • Of the 500 sample households in the previous exercise, 7 had three or more large-screen TVs. (a) The percentage of households in
    8·1 answer
  • Steve made a sign for his room that is shaped like a triangle. It is 4.5 feet long and 3 feet high. He wants to make another sig
    11·1 answer
  • Kellianne lined up the interior angles of the triangle along line p below.
    15·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • Can anyone help me with this?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!