2.8y + 6 + 0.2y = 5y – 14
Simplify the left side:
3y +6 = 5y-14
Subtract 3y from both sides:
6 = 2y -14
Add 14 to each side:
2y =20
Divide both sides by 2:
y = 20 / 2
y = 10
Answer:
In a survey of 2,300 people who owned a certain type of car, 1,610 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfied with the car?
1610/2300x100=
70%
Step-by-step explanation:
total number of people for the survey= 2300
those that wanted to buy the car= 1610
percentage= 1610/2300x 100=0.7x 100
percentage= 70%
Use the formula A = p( 1 + x)^n.
A = 1831.84(1 + 0.14)^6
You can finish.
Answer:
a)
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow at 95% of confidence is between (0.0422 and 0.1410)
b) 
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using mascara at 95% of confidence is between (0.0628 and 0.1372)
c) For this case we see that both confidence intervals contains the value of 0.12 so then we can't conclude that only one group is referenced at the significance level of 0.05 used.
Step-by-step explanation:
Part a
The estimated proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow is given by:

The confidence interval is at 95% of confidence, our significance level would be given by
and
. And the critical value would be given by:
The confidence interval for the proportion is given by the following formula:
Replacing we got:
So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using eye shadow at 95% of confidence is between (0.0422 and 0.1410)
Part b: A 95% confidence interval for the women with cosmetic dermatitis from using mascara

So then we can conclude that the true proportion of women with cosmetic dermatitis from using mascara at 95% of confidence is between (0.0628 and 0.1372)
Part c: Suppose you are informed that the true proportion with a nickel allergy for one of the two groups (eye shadow or mascara) is .12. Can you determine which group is referenced? Explain.
For this case we see that both confidence intervals contains the value of 0.12 so then we can't conclude that only one group is referenced at the significance level of 0.05 used.
Step-by-step explanation:
Transcribed image text: Spectra Analysis 7 100 80 60 40 20 150 50 STRUCTURE 60 40 20 0 180 160 140 120 100 8O