Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000
<span>Risk management is a
systematic process where its objectives are to identify, to assess, and to control
risks. These risks arise from operational factors and making decisions that
maintains the balance between risk costs with the mission benefits. The correct
steps are the following: First, the risk must be identified. This means that
the team must first uncover, recognize and describe the risks that might
possibly affect the project or its outcomes. Second, the risk will then be
analyzed. It is in this step that the
team must consider the consequences of each risk according to the nature of the
risk. The potential to affect project
goals will also be identified. Third, evaluation and ranking of risks will take
place. The magnitude of the risks will be part in the decision-making whether
they are acceptable or whether they are serious enough to warrant treatment.
Fourth, the risk must be treated. This is also known as the Risk Response Planning. The highest ranked risks must be identified and
plans must be made to treat or modify these so that the desirable risk levels
will be attained. Lastly, the risks
shall then be monitored and reviewed. In
this way, all the uncertainties, unpleasant surprises and barriers will be
fully monitored and if the team is determined, golden opportunities will
instead be achieved. </span>
Jim can recover even if he was negligent and violated the employer's rules.
Option D is correct.
<u>Explanation:
</u>
Employee compensation is a system that is publicly sponsored and pays financial benefits to employees who are injured during their work. The coverage of the employee is an insurance form that provides compensation for accidents or handicaps suffered by its employees.
The workers ' compensation act guaranteed that all employees injured at work received daily insurance and paid for hospital costs. By return, disabled workers earned the right to sue their bosses and supervisors for wrongdoing and earned the right to claim damages for pain and misery.
The payment for employees is basically a scheme of no consequence if the wounded employee is not at issue with the negligence of its own responsibility or the misconduct of his or her boss or friends, but only for his or her labor-related injuries is included in the injured workplace.
Answer:
1.39
Explanation:
Data provided
Operating cash flow = 4.6%
Average occupancy rate = 3.3%
The computation of degree of operating leverage is shown below:-
Degree of operating leverage = Operating cash flow ÷ Average occupancy rate
= 4.6% ÷ 3.3%
= 0.046 ÷ 0.033
= 1.39
Therefore the correct answer is 1.39. so the option is not available and for computing the degree of operating leverage we simply applied the above formula.