Answer:
Dr. Freight-in $28
Dr. Supplies Expense $42
Dr. Entertainment of Clients $65
Dr. Postage Expense $30
Dr. Cash Short/over $3
Cr. Cash (200-32) $168
Explanation:
Petty cash is kept to deal with the day to day expense of the business. It is kept separate from the cash balance of the company.
To replenish the fund we, need to record the petty cash expenses in their respective accounts and deduct the amount from petty cash account.
If the cash is short or over the balance shown in the account we also need to record it.
Answer:
Tennis racquet cost is $76.71 per unit
Badminton racquet cost is $73.67 per unit
Price of badminton racquet at 30% mark-up is $95.77
Explanation:
I calculated the cost of each racquet as well as their prices in the attached excel file.
I started I added all prime costs(direct materials plus direct labor costs) to overhead costs.
After having arrived at total manufacturing costs, I divided them by volume of each product to arrive at cost per unit.
I then marked up the cost by 30% to determine market price per unit.
The correct answer is D
<span>Consumer promotions negatively impact the value of the brand
</span>
<span><span> Research has traditionally posited that sales promotions erode <span>brand equity. There is traditionally high propensity between brand loyalty and demand, which is influenced </span></span>by consumer promotions.
</span>
Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040