Answer:
b. $358,500
Explanation:
Given;
Retained Earnings at December 31, 2018 = $300,000
In 2019,
Revenue = $600,000
Expenses = $525,000
Declared and paid dividends = $16,500
Retained earnings on the balance sheet as of December 31, 2019
= $300,000 + $600,000 - $525,000 - $16,500
= $358,500
The right option is b. $358,500
Answer:
The firm's receivable turnover is 20 times
Explanation:
The computation is shown below:
Accounts receivable turnover ratio = (Credit sales ÷ average accounts) receivable
where,
Average accounts receivable = (Opening balance of Accounts receivable + ending balance of Accounts receivable) ÷ 2
= ($0 + $50,000) ÷ 2
= $25,000
And, the net credit sale is $500,000
Now put these values to the above formula
So, the answer would be equal to
= ($500,000 ÷ $25,000)
= 20 times
And, the average collection period in days = Total number of days in a year ÷ accounts receivable turnover ratio
= 360 days ÷ 20
= 18 days
Answer:
A Journal Entry was Entered for Hanson Leasing Company on January 2, 2021, and Debit to right-of-use asset= 113767
Explanation:
Solution
Given that:
The Journal Entry of Hanson Leasing Company on January 2, 2012
Equal annual payments =240000
X PV Annuity Due 8%, 5 periods = 4.31213
Present value of Equal annual payments=1034911
Residual value=150000
X PV Single 8%, 5 periods=0.68508
Present value of residual value=102762
Present value of Equal annual payments=1034911
Add: Present value of residual value=102762
Debit to right-of-use asset= 113767
Answer:The correct answers are B, C, and E
Explanation:
Got it right on edge 2021
Answer and Explanation:
Nina's guardian Ollie is putting an undue influence on Nine to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. In this way Ollie is getting benefit while exerting pressure on Nina. Nina has the option to cancel the contract on the basis of undue influence.