Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
Cost Debit Credit
Work in Process inventory $574,000
Manufacturing overhead $163,000
Wages payable/Cash $737,000
Answer:
A.The right to choose
Explanation:
If Casio buys out all other calculator manufacturers, Casio would become a monopoly. Only Casio calculators would be available in the market and consumers can only buy Casio calculators.
The right to choose would be affected by this decision.
I hope my answer helps you
I will be most likely to approach him later, when I know that he will give me a listening ear and politely explain to him the more efficient method to completing the task. Try to counter his approach on the spot is what I’ll least likely do because that could come off as being rude.