Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
-13 c I think. It is this way because if it went down 15, then you subtract 2-15. 2-2 = 0, and then 0-13= -13 c. Hope this helps
Answer:
should be - 8
Step-by-step explanation:
-2*-2=4 4*-2=-8
That would be written as:

And the step-by-step equation would be:
→ we take the 2 to the right side of the equation and do the IO*
→we solve for 
→ final answer
*Ps - IO is not an existing term and stands for inverse operation. In this case, because when we take to 2 to the right side of the equation (the 2 is a power) it'll have to turn into a square root (because exponents and roots are inverse operations)
Hope it helped,
BioTeacher101
Answer:
The percentage increase without baggage fee=25%
The percentage increase with baggage fee=41.66%
Step-by-step explanation:
Given the cost of the airline ticket two weeks ago is $300 and The present airline ticket is $375
We know that when a quantity increases from x to y then The percentage increase is equal to 
Here the percentage increase =
=25%
Now the airline charges an extra $50 baggage fee which means teh present value of the airline ticket is $375+$50=$425
the percentage increase =
=41.66%