Answer:
0.6421
Step-by-step explanation:
In this case we have 3 trials and we have 2 options for each one. The driver has or hasn't been under alcohol influence. The probability that the driver has is 0.29 and the probabiility that the driver hasn't is 1 - 0.29 = 0.71
each trial is independent because we are assuming that the population of drivers in between 21 and 25 years old is very big.
The probability that one of them was under alcohol influence can be found by finding the probability that non of them was under alcohol influence because:
1 = p(x = 0) + p(x ≥ 1)
p(x ≥ 1) = 1 - p(0)
The probability that none of them was under alcohol influence is going to be:
0.71×0.71×0.71 = 0.3579
The probability of finding at least one driver that has been under alcohol influence is:
0.6421
Answer:
C. x² − 8x + 24 − 72/(x+3)
Step-by-step explanation:
See attached picture for long division method.
Logically, we know x³ − 5x² factors to x² (x − 5). Since x + 3 isn't a factor, we know the remainder isn't 0. So we can narrow the options down to A or C.
One way to find the remainder is through long division. Or, since this is multiple choice, we multiply the options by x + 3 and see which one results in an answer of x³ − 5x².
(x + 3) (x² − 8x + 24 − 72/(x+3))
(x + 3) (x² − 8x + 24) − 72
x³ − 8x² + 24x + 3x² − 24x + 72 − 72
x³ − 5x²
34/100
= 0.34
3 tenths, 4 hundreths