Answer:
C) Linear
Step-by-step explanation:
We can see from the plot that the data approach a straight line.
This means we can draw a line of best fit through this data and it should hit several data points; thus the answer is linear.
<h2>Hello!</h2>
The answer is:
The slant height is 13.43 m.

<h2>Why?</h2>
To solve the problem, we need to use the following equations to calculate the total surface area and the lateral surface area of right cone:


Where,
r, is the radius of the cone.
l, is the slant height of the cone.
We are given the following information:

So, calculating the area of the base(circle) in order to find the lateral surface area, we have:

Then, substituting the area of the base into the total surface area to calculate the surface area of the cone, we have:



Now, calculating the slant height, we have:


Substituting, we have:


Hence, we have that the slant height is 13.43 m.

Have a nice day!
12 + 26 + 125 = 163
163 + 0.056(163) = 163 + 9.13 = 172.13
Answer: 2 markers.
Step-by-step explanation:
1. You know that she gives 12 markers to Mr. Cooke, then the rest among is:
29 markers-12 markers=17 markers
2. She divides the rest among 5 other teachers and each one of them get the same number of markers. So, you need to divide 17 markers by 5 teachers as following:
17 markers/5=3.4 markers
3. But the number of marker each one teacher has can't be a decimal number, so this number must be: 3 markers for each teacher.
3. The number of markers that will be left over is:
17 markers-(5*3 markers)=2 markers
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Stay safe hope this helps