Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
The minimum amount of trips would be 5. This is because in one trip he can only carry 3, so you would take 5 times 3. You may think it should be 4 trips, but 12 is 1 short of 13,so you would have to make one extra trip to get all 13 bottles.
Card P's balance increased by $3.43 more than Card Q's balance. The accumulated total on Card P over the 4 years is $1080.70 and the accumulated total of Card Q is $1,206.28. Based on the principal outlay however, Card P would have netted a higher interest over Card Q when the principal is subtracted from the accumulated value. (For eg. Card P accumulated value $1080.70 less Principal $726.19 equals $354.51).The interests over the 4 years period would be $354.51 and $351.08 respectively, hence Card P having an increase in balance of $3.43 over Card Q.
Answer:
$24166.67
Step-by-step explanation:
$25 per hour and works 35 hours per week
Norma Jean makes 35 * 25 (<em>without sales) = </em>$875
<em> </em>Total commission made by Norma<em> </em>= 4500-875 = $3625
<em>let total number of sales by Norma be x</em>
15% is the same as 15/100
<em>so </em>(15/100) * x =3625 <em> multiplying both sides by 100</em>
15x = 362500<em> making x subject of formula</em>
x = 362500/15
x = 24 166.67
Norma should sell total items worth $24166.67
Answer:
kick 1 has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Step-by-step explanation:
1st kick travelled 15 yards to reach maximum height of 8 yards
so,
it has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
2nd kick is given by the equation
y (x) = -0.032x(x - 50)

we know that maximum height occurs is given as
and maximum height is

y = 20
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards