answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
2 years ago
12

I need help please help me

Mathematics
1 answer:
Lostsunrise [7]2 years ago
6 0

Answer:

which one do you need help on

You might be interested in
Arnob, Bella, Colin, Dante, and Erin are going to a baseball game. They have a total budget of $100.00 to spend. Each game ticke
finlep [7]

Answer:

they can get at most 6 drinks

Step-by-step explanation:

5 (17.5) + 2x ≤100

87.5 + 2x≤100

2x≤ 12.5

x≤6.25

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product (6r-1)(-8r-3)
eimsori [14]
Use the FOIL method (First, Outside, Inside, Last)

6r(-8r) = -48r²
6r(-3) = -18r
-1(-8r) = 8r          (note: two negatives multiplied together = positive answer)
-1(-3) = 3

-48r² - 18r + 8r + 3

Combine like terms:


-48r² - 18r + 8r + 3

-48r² - 10r + 3


-48r² - 10r + 3 is your answer

hope this helps
6 0
2 years ago
A coordinate plane with a straight line with a positive slope. The line starts at (0, 0) and passes through points labeled A at
g100num [7]

Answer:

1...2....0.5 are the answers

Step-by-step explanation:

dont listen to the other its wrong

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
On a coordinate plane, a piecewise function has 3 lines. The graph shows cleaning time in hours on the x-axis and total cost in
sveta [45]

Answer:

  C. (2, 6] hour jobs cost $100

Step-by-step explanation:

Let's consider each of these statements in view of the graph:

  1. A cleaning time of 2 hours will cost $100. -- The closed circle at (2, 50) tells you the cost of a 2-hour job is $50, not $100.
  2. A cleaning time of 6 hours will cost $150. -- The closed circle at (6, 100) tells you the cost of a 6-hour job is $100, not $150.
  3. Cost is a fixed rate of $100 for jobs requiring more than 2 hours, up to a maximum of 6 hours. -- The line between the open circle at (2, 100) and the closed circle at (6, 100) tells you this is TRUE.
  4. Cost is a fixed rate of $200 for jobs that require at least 6 hours. -- "At least 6 hours" means "greater than or equal to 6 hours." The closed circle at (6, 100) means a 6-hour job is $100, not $200.

3 0
2 years ago
What is (0.5x + 15) + (8.2x- 16.6)
nadya68 [22]
1.6 I think I’m sorry if it’s incorrect
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Rhett is solving the quadratic equation 0= x2 – 2x – 3 using the quadratic formula. Show the correct substitution of the values
    13·1 answer
  • In the figure, m dbe=50. find each of the following. Please show steps<br> 8.m bed <br> 9.m bea
    13·1 answer
  • How many triangles can be constructed with angles measuring 10º, 80º, and 90º?
    9·2 answers
  • The area of a triangle can be represented by the expression 14x^5+63x^2. If the base is 7x^2, write an expression to represent i
    8·1 answer
  • Elena has $225 in her bank account. She takes out $20 each week for w weeks. After w weeks she has d dollars left in her bank ac
    11·2 answers
  • Translate “the sum of x and one-half of x” into mathematical expression
    10·1 answer
  • For a client, a landscaper purchases 3 oak trees and 4 maple trees for $380. For his own home, the landscaper purchases 2 oak tr
    13·1 answer
  • you are a contractor installing a brick sidewalk. The portion of the sidewalk will occupancy and area of 100 feet long by 4 feet
    15·1 answer
  • A department store is selling a denim jacket for $60. It will be on sale next week for $42. What is the percent of change in the
    8·2 answers
  • On an assembly line, 1/5 of an item is made in 3/4 of an hour. What is the unit rate?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!