The 4 marked x is 10 times greater than the 4 marked y. That is because it is one place in front of the other 4, making it 10 times greater. If you need any help with understand this, please let me know and I will further assist you on this question! Hope I was able to help.
Answer:
a) 15 house with 3 bedrooms
b) 40 ÷ 5 = 8
Step-by-step explanation:
Can you make me the brainliest?
Grocery Store: Farmer's Market
Cost $2.80 $4.20
Weight 8 oz 14 oz
Unit Cost
Cost ÷ Weight $0.35 per oz $0.30 per oz
1 lb = 16 oz 16 oz 16 oz
Cost per pound
Unit Cost * 16oz $5.60 per lb $4.80 per lb
The blueberries in the farmer's market costs less than the blueberries from the grocery store.
One pound of blueberries from the farmer's market is cheaper by $0.80 than the blueberries from the grocery store. ($5.60 - $4.80 = $0.80)
600.34 All you need to do is subtract and that will be your answer.