answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
2 years ago
13

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for

14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Mathematics
2 answers:
saveliy_v [14]2 years ago
7 0
                            Grocery Store:                    Farmer's Market
Cost                        $2.80                                     $4.20
Weight                       8 oz                                       14 oz
Unit Cost
Cost ÷ Weight         $0.35 per oz                         $0.30 per oz
1 lb = 16 oz               16 oz                                      16 oz
Cost per pound       
Unit Cost * 16oz     $5.60 per lb                          $4.80 per lb

The blueberries in the farmer's market costs less than the blueberries from the grocery store. 

One pound of blueberries from the farmer's market is cheaper by $0.80 than the blueberries from the grocery store. ($5.60 - $4.80 = $0.80)
Leni [432]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation: C) blueberries are 0.80 per pounds expensive at the farmers market

You might be interested in
Workers have packed 1,400 glasses in 7 boxes. If they pack 3 more boxes, how many glasses will they have packed in all?
Alexandra [31]
2000


1box = 1400/7 = 200
200×3=600
1400+600=2000


Step-by-step explanation:
Given :Workers have packed 1,400 glasses in 7 boxes.
To Find :If they pack 3 more boxes, how many glasses will they have packed in all?
Solution:
Workers packed no. of glasses in 7 boxes = 1400
Workers packed no. of glasses in 1 box =
Workers packed no. of glasses in 3 boxes =
                                                                      =
So, initially they packed 1400 glasses
If they pack 3 more boxes so, the pack 600 glasses more
So, The total no. of glasses have packed by workers = 1400+600 = 2000
Hence they have packed 2000 glasses in all.
5 0
2 years ago
A company produces and sells 211,600 boxes of t-shirts each year. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional
Illusion [34]

Answer:x=46

Step-by-step explanation:

Given

Company Produces and sells 211600 boxes of T-shirt each year

Fixed cost =$ 400

Additional cost = $ 3 per box

storage cost =$ 2

let x be the no of production run

therefore

Holding cost per year =holding\ cost\times average\ holding\ items=2\times \frac{211600}{2x}=\frac{211600}{x}

Yearly\ ordering\ cost=cost\ during\ each\ order\times number\ of\ order\ Placed\ per\ year

yearly ordering cost=400x+3\times \frac{211600}{x}

Total cost C(x)=\frac{211600}{x}+400x+3\times \frac{211600}{x}

differentiate C(x) w.r.t to x we get

\frac{\mathrm{d} C(x)}{\mathrm{d} x}=400-\frac{3\times 211600}{x^2}-\frac{1}{211600}

Put \frac{\mathrm{d} C(x)}{\mathrm{d} x}=0 to get max/min value

400-\frac{211600}{x^2}-\frac{3\times 211600}{x^2}=0

x^2=\frac{211600}{100}

x=\sqrt{2116}

x=46

therefore 46 runs must be performed

5 0
2 years ago
The radius of the water well is 9 inches. Find the area of the water well
leva [86]

Answer:

A=254.34

Step-by-step explanation:

1. A=πr²

2. A=π(9)²

3. A=π(81)

4. A=3.14(81)

5. A=254.34

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your little brother has a a career batting average of 0.233. You want to determine the probability that he will have a batting a
alexandr402 [8]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Simplify this expression 5xy-x^2t+2xy+3x^2t​
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

\large\boxed{5xy-x^2t+2xy+3x^2t=7xy+2x^2t}

Step-by-step explanation:

5xy-x^2t+2xy+3x^2t\\\\combine\ like\ terms\\\\(5xy+2xy)+(-x^2t+3x^2t)\\\\7xy+2x^2t

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bridgette opened a store credit card to purchase a business suit for $463. She put the entire purchase on the credit card. Her A
    15·1 answer
  • stumpy the skeleton goes for a bike ride every night in the cemetery. He rides 1/2 way around the cemetery and stops. Stumpy the
    15·1 answer
  • Fruit juice comes in two types of containers. The first is a rectangular prism that is 9 inches tall and has a rectangular base
    11·1 answer
  • A mouse traveled a total distance of 3/24 of a mile in a maze over the past three hours the mouse travel the same distance each
    15·1 answer
  • A classroom has ten students. Three students are freshman, two are sophomores, and five are juniors. Three students are randomly
    10·1 answer
  • Let p, q, and r be the propositions p: You get an A on the final exam. q: You do every exercise in this book. r: You get an A in
    14·1 answer
  • A broker has a four-year contract to manage a rental unit for an investor. He is to receive 50% of the first month's rent and 5%
    14·2 answers
  • Your company manufactures two models of speakers, the Ultra Mini and the Big Stack. Demand for each depends partly on the price
    14·1 answer
  • NEED ASAP! Given: AB = 12 AC = 6 Prove: C is the midpoint of AB. A line has points A, C, B. Proof: We are given that AB = 12 and
    16·2 answers
  • 9. If DF = 42, find DE.<br>7x+1 4x-3<br>DEF what is DE​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!