Answer:
First one:
Linearly, because the table shows that the orchids increased by the same amount each month
Step-by-step explanation:
Let y be the no. of Orchids and x be the no. of months
y = 1.4x + 9.6
Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
Answer:
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The mean number (per group) who recognize the Yummy brand name is 12.5, and the standard deviation is 0.58.
Mean = μ= 12.5
σ = 0.58
n = 15
![\mu\pm2\sigma=12.5\pm 2(0.58)\\\mu\pm2\sigma=12.5\pm1.16\\\mu\pm2\sigma=[11.34, 13.66]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm%202%280.58%29%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D12.5%5Cpm1.16%5C%5C%5Cmu%5Cpm2%5Csigma%3D%5B11.34%2C%2013.66%5D)
Yes, 15 people would be unusual as it falls outside of 2 standard deviation of mean.
Answer:
Step-by-step explanation:
Average speed = total distance / total time taken
Average speed is the total distance traveled divided by the total time taken
The carrier first odometer route is
d_1 = 31,500 miles
On return of the truck, the odometer reads
d_2 = 31,713 miles
The total time taken is 6.5 hours on return
Then,
Average Speed = total distance / total time.
A.V = (d_1 + d_2) / t
A.V = (31,500 + 31713) / 6.5
A.V = 63213 / 6.5
A.V = 9725.1 mile per hour
A.V = 9725.1 mph