If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
First identify what each variable means. since X is the amount of hours he works, and he makes $6.50 an hour, you know you need to multiply those two numbers together creating the 6.50x. You also know Y is his total sales, and he earns 4% of Y. To find 4% of Y you need to turn the percent into a decimal, and to do this you move the decimal two spaces to the left. Since 4 is a whole number, the decimal is after the 4 so you get .04 as your decimal. Then youd multiply .04 by Y getting .04y. Lastly you add 6.50x + .04y to get E, mikes total earnings. So your final equation is
6.50x + .04y = e
Hope this all makes sense
Answer: He is paid $90 last weekend.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Amount he earns per hour = $6
If he works on Saturday, he is paid time and a quarter .
Amount would be

If he works on Sunday, he is paid time and a half.
Amount would be

Number of hours he worked on Saturday = 6 hours
Number of hours he worked on Sunday = 5 hours
So, Total amount he is paid last weekend altogether is given by

Hence, he is paid $90 last weekend.
Juice bottles are J, replace j with 6 in the equation and solve for w:
3w + 4(6) = 39
3w + 24 =39
Subtract 24 from both sides:
3w = 15
Divide both sides by 3:
w = 15/3
w = 5
You can buy 5 water bottles.
The shortest distance would be from both cause they are bath the same length