Answer: P(hist& french)=16/200=0.08
Step-by-step explanation:
To find the required probability we have to know what is the number of students that take both History and French ( Intersection of 2 circles in Venn diagram)
1. Lets find the number of students that take History or French or both.
We know that 8% from 200 take neither History or French. So number or students who take History or French or both is 200-200*0.08=184
2. Let number of students that takes French (or both Fr+Hist)=x (left circle)
So number of students that takes History (or both Fr+Hist)=4x (right circle)
So number of students that take both French+History= 10% from 4x or
0.1*4x=0.4x (circles' intersection)
3. Now we have the equation as follows:
x+4*x-0.4*x = 184
4.6*x=184
x=40 students takes French (or both French+ History)
4*x= 40*4=160 students takes History (or both French+ History)
10% from 160 =0.1*160=16 students takes both History and French
P(hist& french)=16/200=0.08
Answer:
30°
Step-by-step explanation:
Law of Sines = 


Therefore, m∠B = 30°
Hope that's right and helps
Answer:
In a part-to-whole ratio, one ratio compares a part to a whole.
Answer:
The confidence interval for the difference in proportions is

No. As the 95% CI include both negative and positive values, no proportion is significantly different from the other to conclude there is a difference between them.
Step-by-step explanation:
We have to construct a confidence interval for the difference of proportions.
The difference in the sample proportions is:

The estimated standard error is:

The z-value for a 95% confidence interval is z=1.96.
Then, the lower and upper bounds are:

The confidence interval for the difference in proportions is

<em>Can it be concluded that there is a difference in the proportion of drivers who wear a seat belt at all times based on age group?</em>
No. It can not be concluded that there is a difference in the proportion of drivers who wear a seat belt at all times based on age group, as the confidence interval include both positive and negative values.
This means that we are not confident that the actual difference of proportions is positive or negative. No proportion is significantly different from the other to conclude there is a difference.
Answer:
30 apples
Step-by-step explanation:
600 is the total number of apples (adding all numbers in the apples*frequency column). Dividing this by 20, the number of boxes, we get 30 apples as the mean number in a box.